Srubové domy

Srubové domy, sruby z kulatiny

Sruby jsou stavby se stěnami z masivní kulatiny, která je v rozích sroubená sedlovým spojem s typickými přesahy kmenů. Technologie výroby srubových domů vychází z kanadských výrobních postupů dle Standardů ILBA.

K výrobě srubových domů používáme ručně odkorněné kmeny o průměru 25–45 cm. Tloušťku kulatiny upravujeme dle velikosti stavby a přání zákazníka. Podélná drážka je buď klasická (U profil) nebo dvojitá - W profil.

Používáme: standardně jedli bělokorou (převážně ve výrobně v Čeladné - Beskydy) nebo smrk ztepilý (převážně ve výrobně v Trutnově - Krkonoše).

Umíme však také dodat sruby z douglasky, modřínu, borovice a cedru (kanadský červený nebo sibiřský).

Povrch kmenů je hoblován speciálním hoblíkem - je tedy hladký a čistý. Kmeny jsou dle projektové dokumentace ručně zpracovávány v naší výrobně a sedí na sobě s překvapující přesností. Dutinka mezi kládami je při montáži vyplněna konopnou (nebo lněnou) izolací. Pro dokonalou těsnost spojů doporučujeme spáry mezi kmeny zatmelit speciálním tmelem Woodchink. Více o izolačních vlastnostech ...

Srubové domy mohou mít všechny stěny srubové, ale doporučujeme provést z kulatiny jen nosné stěny a ostatní příčky vyzdít nebo provést sendvičovou metodou (hlavně kuchyň a koupelna - jednodušší instalace). Máme zkušenosti i s kombinacemi různých nosných stěn (přístavby apod.). Srubová konstrukce obsahuje srubové stěny, nosnou konstrukci stropu (stropní trámy), sloupy a průvlaky, případně štítové stěny. Štíty z kulatiny dodáváme, ale nedoporučujeme (z důvodu sedání).

Krov a střecha srubových domů je standardní (stejně jako na zděných stavbách). V konstrukci krovu může být použita také kulatina. Velikost stavby není omezena ani nahoru ani dolů. Omezena je vzdálenost sroubení (rohu) od sroubení (rohu) – 8 m (max. 10 m). Větší rozpony stropů se pak řeší průvlaky a sloupy. Jednotlivé díly (kulatina) vyrobené stavby se pak očíslují, stavba se rozebere a převeze na stavební místo, kde se opět smontuje. Ve zvláštních případech je možné domluvit výrobu přímo na stavebním místě.Jako izolační materiál se používá přírodní konopná vlna (máme certifikováno). Alternativně je možné použít ovčí vlnu případně jiné izolační systémy dle přání zákazníka.

Srubové domy doporučujeme tmelit speciálním tmelem Woodchink z důvodu dokonalého zatěsnění spár. Tmelení srubů provádíme jako nadstandartní dodávku.

Rozsah dodávky: sruby dodáváme v jakémkoliv stupni rozestavěnosti od dodávky formou šéfmontáže až po kompletní stavbu na klíč. Máme zvládnuté moderní technologie a stále se učíme nové a vybíráme si kvalitní dodavatele materiálů. Víme totiž, že ne všechno co je levné je dobré. Nabízíme také zhotovení projektové dokumentace, záruční a pozáruční servis.

Nabízené dřeviny:

  • jedle
  • smrk
  • jedle douglaska
  • modřín
  • borovice
  • kanadský cedr - červený
  • sibiřský cedr - borovice limba

Upozornění: srubové stěny sedají v průběhu vysychání dřeva (3 - 6 let), po vyschnutí se však už nehýbou. Sedání činí 6 %. Klády jsou přírodním materiálem, mohou praskat a mohou být napadeny dřevokaznými procesy, proto je důležitá ochrana dřeva, více zde..

Všimněte si: v rámci ceny hrubé stavyb srubu je standartně zahrnuta i připravenost pro dokončovací práce a všechny dilatační přechody v rámci srubových konstrukcí (dilatační drážky, dilatační šrouby, dilatační T kusy do oken a dveří atd.).

Sruby z cedru - pro náročné zákazníky nabízíme srubové konstrukce z kanadského červeného cedru a ze sibiřského cedru. Sruby z cedru vyrábíme v našich provozovnách z importované kulatiny, nebo si necháme skelet vyrobit v Kanadě. Jedná se o ruční výrobu se stejnou technologiíí jako sruby z českého masivu.

Kanadský cedr (western red cedar) je velice kvalitní materiál, který nepodléhá dřevokazným procesům a minimálně pracuje. Stromy použité na výrobu roubenek rostou pouze na západním pobřeží Severní Ameriky. Cedrové dřevo se nemusí impragnovat a po čase získává svou typickou našedlou barvu.

Sibiřský cedr (borovice limba) - o síle cedru najdeme zmínky i v Bibli. Sibiřský cedr (tato borovice roste pouze na Sibiři v použitelném množství) má velice příznivé a léčivé účinky. Látky obsažené v cedrovém dřevě zajišťují čistotu vnitřního prostředí a minimální výskyt škodlivých bakteriíí a virů. Pro roubenky ze sibiřského cedru platí stejné podmínky jako pro roubenky z nelepeného masivu - je nutné je ošetřovat a počítat se sedáním.

Prohlédněte si naší fotogalerii: Sruby

Facebook