Obliba srubů a roubenek v ČR roste. Víme, proč tomu tak je!

Dynamicky se vyvíjející stavebnictví mění i některé tradiční metody a typy výstavby. To se dotýká i stavby srubů a roubenek. V České republice v posledních letech výrazný stoupá popularita dřevěných domů. Platí to nejen pro dřevostavby, ale i pro sruby. Co za tím stojí? Proč si lidí k bydlení vybírají právě sruby a roubenky? Podíváme na klíčové faktory, které přispívají k rostoucí oblibě srubů a roubenek v naší zemi pro bydlení i rekreaci. Mezi hlavní oblasti zájmu patří:

 • Ekologická udržitelnost
 • Estetická přitažlivost
 • Zdravé bydlení
 • Moderní technologie
 • Investiční a ekonomická výhodnost

Ekologická udržitelnost

Hlavním z důvodů, rostoucí popularity srubů a roubenek je jejich ekologická udržitelnost. V době rostoucích trendů spojených s ekologickým způsobem života, nabízejí sruby a roubenky skvělou alternativu. Dřevo jako primární stavební materiál je obnovitelný zdroj, který má vynikající izolační vlastnosti. Tím pomáhá snižovat energetické nároky na samotnou výstavbu i následné vytápění a chlazení domu.

Estetická přitažlivost

Není tajemstvím, že sruby a roubenky mají neopakovatelný estetický půvab. Rustikální vzhled roubenek i srubů a pocit, který vytvářejí, jsou pro mnohé neodolatelné i nezaměnitelné. Tento typ domova evokuje nostalgie pojící se s touhou po tradičním venkovském životě, ale zároveň nabízí výbavu všemi moderními aspekty života.

Zdravé bydlení

Když se mluví o zdravém bydlení, sruby a roubenky jsou často na špici seznamu doporučených možností. Vděčí za to jedinečným vlastnostem dřeva. To jako stavební materiál přináší řadu zdravotních benefitů, které mohou zlepšit kvalitu vašeho života:

 • Přirozená regulace vlhkosti
  Dřevo může absorbovat přebytečnou vlhkost v době, kdy je vzduch vlhký, a uvolňovat ji zpět, když je vzduch suchý. Tato vlastnost pomáhá udržet vlhkost na optimální úrovni, což je zvláště výhodné pro lidi trpící respiračními problémy, alergiemi nebo astmatem.

 • Zlepšená kvalita vzduchu
  Další výhodou srubů a roubenek je zlepšená kvalita vzduchu uvnitř objektu. Dřevo přirozeně nevyzařuje toxické látky. to se nedá říct o některých stavebních materiálech používaných v konvenčním stavebnictví. Z nich se mohou uvolňovat škodlivé chemikálie, jako jsou formaldehydy. Díky tomu je vzduch uvnitř dřevěných domů čistší a zdravější.

 • Tepelný komfort
  Dřevo také skvěle izoluje. Sruby a roubenky mají stabilnější vnitřní teplotu, než jiné objekty. V zimě udržují teplo a v létě pomáhají udržet chlad. Tato vlastnost zvyšuje pohodlí obyvatel, ale také snižuje potřebu umělého vytápění a chlazení. To vede k další úspoře energií a nákladů.

 • Redukce hluku
  Co izoluje teplo, izoluje i zvuk. Dřevo je přesně takovým efektivním tlumičem. Jeho struktura pomáhá absorbovat zvuky. Vnější hluk je tak výrazně tlumen. Toto je zvláště ceněno v rušných oblastech nebo tam, kde je důležité mít klidné a tiché prostředí pro odpočinek a relaxaci.

 • Celkový dopad na pohodu
  Život v prostředí, které je vizuálně přitažlivé a fyzicky pohodlné, může mít pozitivní vliv na psychické zdraví. Dřevo má přirozeně teplý a uklidňující efekt. Díky tomu může pomoci snížit stres a zlepšit celkovou pohodu.

Moderní technologie a inovace

S rozvojem technologií došlo k významnému pokroku i v metodách stavby srubů a roubenek. Moderní techniky zpracování dřeva umožňují přesnější a rychlejší výstavbu. S tím jde ruku v ruce rostoucí celková kvalita a odolnost těchto staveb. Navíc, integrace moderních izolačních materiálů a energeticky účinných systémů dodává těmto domům na praktičnosti a komfortu.

Investiční a ekonomická výhodnost

Když to vezmeme kolem a kolem, investice do srubu nebo roubenky může být skvělým krokem. Vyplatí se nejen pro ty, kteří hledají útulné bydlení, ale i těm, kteří mají na očích příležitost, jak na svých penězích něco vydělat. S rozhodnutím pro stavbu srubu nebo roubenky, nejenže získáváte domov s nezaměnitelným charakterem, ale také investici, která může v průběhu času nabývat na hodnotě. Je to díky:

 • Dostupnost a dlouhodobá udržitelnost
  Na první pohled se může zdát, že dřevěný dům je dražší volbou. S oheldem na dlouhodobé náklady se obrázek mění. Dřevo je, ve srovnání s tradičními stavebními materiály, relativně dostupné a jeho zpracování není tak energeticky náročné. To znamená, že celkové náklady na stavbu mohou být nižší, což je super zpráva pro vaši peněženku.

 • Nízké provozní náklady
  A to není vše! Díky vynikajícím izolačním vlastnostem dřeva můžete ušetřit za energie. V zimě v nich bude tepleji a v létě chladněji.

 • Atraktivita pro nájemce a kupce
  Mnoho lidí hledá něco víc než jen střechu nad hlavou – hledají domov s duší. Přesně to dřevěné domy rozhodně mají. Ať už se rozhodnete svůj srub nebo roubenku pronajímat, nebo ho v budoucnu prodat, můžete se spolehnout na to, že zájem bude velký.

 • Růst hodnoty
  S rostoucím zájmem o ekologické bydlení, můžeme očekávat, že hodnota srubů a roubenek bude i nadále stoupat. Lidé stále více hledají alternativy, které jsou šetrné k životnímu prostředí, a dřevěné domy jsou přesně to, co mnozí považují za ideál.

Sruby a roubenky v České republice nabízejí kombinaci estetického půvabu, ekologické udržitelnosti a moderního komfortu, což je činí atraktivní volbou pro širokou škálu lidí. Ať už hledáte trvalé bydlení, rekreační objekt, nebo investici. Sruby a roubenky jsou důkazem, že kvalita, tradice a moderní inovace mohou jít ruku v ruce.

Facebook

E-shop
YouTube